
Honorata jest rehabilitowana kilkoma metodami . Może również wybrać określoną liczbę zabiegów, żeby terapia była bardziej efektywna. Są to między innymi :

Zabiegi fizykalne są uzupełnieniem terapii. Są to m.in :
Elektroterapia
Elektroterapia to dziedzina fizykoterapii wykorzystująca przepływ prądu jako bodziec leczniczy. Celem elektroterapii jest poprawa ukrwienia, zmniejszenie napięcia mięśni, przyspieszenie wchłaniania obrzęków i wysięków śródstawowych, złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Leczenie objawów schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnych prądów leczniczych, w których do zabiegów wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.Honia miała 3 rodzaje zabiegów: elektrostymulację, tonolizę ( stymulację porażeń spastycznych) i terapię wysokotonową ( WaDiT)
Hydroterapia
Hydroterapia to dział fizjoterapii zwany inaczej wodolecznictwem lub akwaterapią. Polega ona na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałe, gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii.Z reguły hydroterapia ma działanie rozluźniające i odprężające.Honia miała kilka rodzzajów tej terapii m.in : kąpiel wirową, kąpiel perełkową i hydrocolator ( okłady żelowe)
Krioterapia:
Są to zabiegi pozwalające na miejscowe schłodzenie ciała pacjenta przez kontakt ze strumieniem zimnej pary azotu o temperaturze ok. -150 st. C do -180 st. C.Nawiew parami ciekłego azotu uśmierza ból, zmniejsza napięcie mięśniowe, obrzęki oraz proces zapalny.




-
Metoda PNF (Proprioceptiv Neuromuscular Facilitation)
czyli torowanie nerwowo-mięśniowe. Podstawowym celem terapii jest praca nad funkcją, której chory potrzebuje. Siła mięśni, zakres ruchu, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do uzyskania celu, jakim jest funkcja. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała.Wykorzystanie w terapii najsprawniejszych rejonów ciała prowadzi do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych, bądź uszkodzonych. Istotą metody PNF jest maksymalne pobudzenie receptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej, w celu ułatwienia (torowania) ruchu w obszarze uszkodzonym.
-
Metoda NDT-Bobath
ma pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło uzyskać niezależność w życiu i wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN).Uzasadnieniem dla opracowanego postępowania Metodą NDT-Bobath było stwierdzenie, że rozwój dziecka z dysfunkcją OUN, w tym z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPDz), przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania i równowagi często nie rozwijają się.
Główne zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath obejmują:
-
wpływanie na napięcie mięśni poprzez obniżanie napięcia wzmożonego i podwyższanie obniżonego, dzięki zastosowaniu odpowiednich technik postępowania już od pierwszych miesięcy życia,
-
hamowanie nieprawidłowych odruchów oraz– wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych, (wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kluczowych, czyli punktów kontroli ruchu, którymi są: głowa,obręcz barkowa , obręcz miedniczna i inne części ciała, oraz
-
wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych w codziennych cynnościach
Metoda FED ( ćwiczenia antyskoliotyczne)
system ćwiczeń, który poprzez odpowiednie ustawienie ciała pacjenta i ruch - a przez to wpływanie na układ mięśniowy i kostny oraz prowokowanie odruchów mięśniowo-nerwowych - pozwala na niwelowanie zmian w układzie kręgów. Przez następne kilkanaście lat prof. Sastre prowadził badania nad skutecznością metody, jednocześnie ją doskonaląc. Rezultaty pracy przeszły nawet jego oczekiwania. Poprzez odpowiedni dobrane ćwiczenia, wykonywane wyizolowanych pozycjach, wymusza się prostowanie kręgosłupa oraz jego kontrrotację.
Program ćwiczeń - wymaga od Pacjenta dużego samozaparcia, wysiłku fizycznego oraz systematyczności w dążeniu do celu czyli zatrzymania pogłębiającej się wady, a w fazie końcowej zmniejszenia stopnia skrzywienia kręgosłupa bądź jego całkowitego zniesienia.
Metoda Thera Band
Ćwiczenia oporowe przy pomocy taśm Ćwiczenia są bardzo bezpieczne i proste w wykonaniu dla pacjentów w każdym wieku. Stopień oporu taśmy na rozciąganie zależy od jej koloru. Wyróżniamy kilka stopni oporu, w zależności od potrzeb terapii i możliwości pacjenta. W ten sposób możemy kontrolować postępy ćwiczeń i zwiększać stopień trudności poprzez użycie większych oporów. Ćwicząc z taśmami równocześnie wzmacniamy siłę, gibkość, wytrzymałość oraz koordynację. Najczęściej głównym celem treningu jest praca tak zwanych otwartych lub zamkniętych łańcuchów mięśniowych, a nie tylko wybiórcze napięcie poszczególnych mięśni. Oznacza to, że w jednym ćwiczeniu uruchamiamy wiele mięśni, również tych nie biorących bezpośredniego udziału w wykonywanym ruchu. Z tego względu podczas jednego ćwiczenia możemy osiągnąć wiele celów treningowych.
Ćwiczenia z taśmą powodują:
-
przyrost siły i wytrzymałości mięśniowej
-
poprawa koordynacji ruchowej
-
poprawa reakcji równoważnych
-
poprawa ruchomości kręgosłupa i stawów obwodowych
PiR (poizometryczna relaksacja mięśni)
PiR – to technika rozciągająca mięśnie i pokonująca fizjologiczny obronny odruch przed nadmiernym rozciąganiem znajdujący się w ścięgnach mięśniowych w tzw. Ciałkach Goldiego, pod warunkiem, że ćwiczenie jest wykonywane prawidłowo. Podczas ośmiosekundowego izometrycznego napinania rozciągniętego mięśnia powinno wystąpić zmniejszenie uczucia bólu, a także uczucie rozciągania mięśnia.Honorata ćwiczy PiRem długofalowym. Zakłada on przywracanie prawidłowej długości i elastyczności mięśni przykurczonych i odzyskiwanie optymalnego zakresu ruchu w stawach.
Poizometryczna relaksacja mięśni i więzadeł jest jedną z najskuteczniejszych technik doprowadzających do mięśniowej równowagi w warunkach bezbólowego wykonania ćwiczeń.
SI ( Integracja Sensoryczna)
Terapia SI polega na aktywności i ćwiczeniach ruchowych stymulujących powyższe układy zmysłów. Do terapii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt taki jak: podwieszane platformy, hamaki, deskorolki, równoważnie, a także materiały różnej faktury do stymulacji dotykowej, materiały do stymulacji wzrokowej, węchowej, smakowej itp.Ćwiczenia nie mogą być ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne dla dziecka.
Celem terapii SI jest poprawa połączeń synaptycznych centralnego układu nerwowego dziecka czyli poprawa jakości przesyłania i organizacji informacji odbieranych przez różne jego zmysły: (przedsionkowy - odpowiada za równowagę i rejestrację ruchu ciała, propriocepcji - czucia własnego ciała, dotyku, wzroku, słuchu, węchu, smaku).
Kinesiology Taping
Kinesiology Taping to metoda, która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape/k-active tape.
Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu, częściej określanym jako kompensacja, która samoistna w efekcie jest patologiczna, natomiast kierowana prowadzi do przywrócenia i zachowania prawidłowej funkcji.
Terapia Cranio- Sacralna
Zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej polega na pracy na systemie czaszkowo-krzyżowym i obserwacji, za pomocą dotyku, nieprawidłowości napięć tkanki, nie tylko w czaszce, kręgosłupie i oponie twardej, ale pośrednio również w całym ciele, wykorzystując zjawisko ciągłości tkanki łącznej i sprzężeń zwrotnych w jej systemie napięciowym. Podczas tego delikatnego dotyku przywracane są do równowagi nieprawidłowe napięcia zapisane w szkielecie, mięśniach, stawach i powięziach.
Hipoterapia
Ogół zabiegów terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Hipoterapia stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej.
Uniwersalność metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.
Co rozwija?W czym pomaga?
-
Kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu.
-
Normalizacja napięcia mięśniowego.
-
Doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni, schematu własnego ciała, poczucia rytmu.
-
Stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.
-
Zwiększenie poczucia własnej wartości.
-
Zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych.
-
Rozwijanie pozytywnych kontaktów społecznych.
Sala Doświadczania Świata
Sala Doświadczania Świata jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym celem zajęć w tego typu sali jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze pełnego relaksu.
Sala Doświadczania Świata nawiązuje do prenatalnego środowiska życia człowieka i służy prowadzeniu terapii polisensorycznej.






